Slovakya Başbakanı Fico’ya suikast girişimi: ‘Hayati tehlikesi bulunuyor’

Slovakya Başbakanı Robert Fico silahlı saldırıya uğradı. Ekim ayında dördüncü kez başbakanlık koltuğuna oturan 59 yaşındaki Fico’nun yaralandığı ve acil tedavi için helikopterle Banska Bystrica şehrine nakledildiği belirtildi. Slovakya basını, Fico’ya dört el ateş edildiğini ve birinin karnına isabet ettiğini aktardı.

Slovakya Haber Ajansı’nın (TARS) haberinde, ülkenin Trencin bölgesinde yer alan Handlova kasabasındaki Kültür Evi’nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, binaya silahla ateş açıldığı belirtildi. Saldırgan, polis tarafından gözaltına alındı.

Batı’nın Moskova’ya uyguladığı yaptırımları eleştiren Fico, son zamanlarda Rusya yanlısı açıklamalarıyla gündemdeydi.

‘ACIMASIZ VE PERVASIZ SALDIRI’

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, Başbakan Fico’ya yönelik silahlı saldırıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bugün Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya yapılan ve mümkün olan en güçlü ifadelerle kınadığım acımasız ve pervasız saldırı beni tamamen şok etti. Bu kritik anda kendisine güç ve hızlı iyileşme diliyorum. Düşüncelerim onun ailesi ve yakınlarıyla birlikte.”

‘AVRUPA SİYASETİNDE ŞİDDETİN YERİ YOK’

Silahlı saldırıyı kınayan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, “Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yoktur ve bunlar, en değerli ortak çıkarımız olan demokrasiye zarar vermektedir. Düşüncelerim Başbakan Fico ve ailesiyle birlikte” dedi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise “Avrupa siyasetinde şiddetin yeri olmamalı” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x